1 w 2 – recenzja anime „Black Lagoon” i „The Second Barrage”

Black Lagoon jest anime dość irytującym, jeżeli idzie o klasyfikację. Jest to bowiem 24-odcinkowa seria anime we wszystkich aspektach, z wyjątkiem jednego – formalnego mianowicie. Formalnie bowiem mamy dwie serie: Black Lagoon i kontynuującą ją The Second Barrage („Druga salwa”). Ponieważ jednak o przeskoku między seriami świadczą jedynie kosmetyczne zmiany w openingu, tudzież planszach oddzielających przerwę reklamową, większość ludzi traktuje obie seria jak jedną. Recenzuję więc obie naraz, aby zaoszczędzić sobie i innym niepotrzebnej konfuzji.

ブラック・ラグーン Black Lagoon
ブラック・ラグーン
2ndシーズン
Black Lagoon:
The Second Barrage
Produkcja: Madhouse
Reżyseria: Sunao Katabuchi
Liczba odcinków: 12 + 12
Polski wydawca: Anime Virtual
Wydano odcinków: 24 (6 DVD)

Kompania Lagoon jest niewielką firmą zajmującą się transportem morskim na obszarze południowo-wschodniej Azji, od czasu do czasu popadającą w konflikt z prawem. Załogę wysłużonej łodzi torpedowej Black Lagoon stanowią: Dutch – weteran z Wietnamu, prezes firmy; Revy „Dwie Rączki”, impulsywna pół-Chinka, stanowiąca główną „siłę przebicia” grupy; Benny, stroniący od walki mechanik i informatyk; oraz świeży nabytek – Rock, były japoński salaryman, którego ogólna użyteczność wydaje się być dość wątpliwa.

Black Lagoon to klasyczne kino akcji, z pełnym asortymentem: eksplozje, strzelaniny, pościgi na lądzie i na wodzie. Oczywiście jak to w kinie akcji bywa, mamy tu dużo bezsensownej przemocy i wyczyny znajdujące się na granicy prawdopodobieństwa, ale jeżeli komuś to przeszkadza, to trafił zdecydowanie pod zły adres. Trzeba też przyznać, że poszczególne łuki fabularne są na tyle ciekawe, by nie wyglądać jak tekturowy pretekst dla kolejnych strzelanin. Choć, oczywiście głównie pretekstem dla kolejnych strzelanin. Które, nawiasem mówiąc, są zrealizowane bardzo dobrze. W The Second Barrage obserwujemy wprawdzie dziwny brak równowagi – pierwszy łuk fabularny jest wyjątkowo brutalny, ostatni zaś nieco rozciągnięty i przegadany, ogólnie jednak druga seria trzyma poziom pierwszej, zostając jedynie odrobinę w tyle.

Świetnym chwytem jest wprowadzenie postaci Rocka – na początku jako biznesmena, który znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie (na muszce Revy, gdy akurat była w złym humorze), by w końcu dołączyć do załogi. W ten sposób świat bezprawia zostaje nam ukazany z punktu widzenia kogoś „z zewnątrz”, z kim natychmiast się utożsamiamy i sami odbieramy ów świat jako obcy i dziwny, choć przecież widzieliśmy już wiele mu podobnych. Dodatkowo Rock ze swoim graniczącym z rezygnacją spokojem i zdrowym rozsądkiem jest wspaniałym kontrapunktem dla zdecydowanej gwiazdy – wybuchowej Revy.

Dwa słowa na temat polskiego wydania Black Lagoon (obecnie nie posiadam jeszcze The Second Barrage). Po pierwsze anime wydane bardzo elegancko – z wyborem scen, efektownym menu i wszelkimi bajerami, oraz, ku mojemu zaskoczeniu, z możliwością wyboru niemieckiej ścieżki dźwiękowej. Na szczęście oryginalna też jest, więc można to potraktować jako nikomu niepotrzebny bonus. Niestety, sprawa ma się gorzej z tłumaczeniem. Wprawdzie język znam na poziomie pojedynczych słów i zwrotów, moje porównania siłą rzeczy muszą sprowadzać się głównie do innych, fanowskich tłumaczeń, niemniej jednak sam jestem w stanie stwierdzić, kiedy jakaś wypowiedź nie jest napisana poprawną polszczyzną, lub jest nielogiczna. Na dodatek napisy są małe żółte i mało czytelne. Na szczęście nie są aż tak złe, by uniemożliwić oglądnięcie Black Lagoon osobom nie znającym języków, ale niesmak pozostaje.

Black Lagoon w encyklopedii ANN
The Second Barrage w encyklopedii ANN
Black Lagoon na AniDB
The Second Barrage na AniDB
Opening na YouTube
Ending na YouTube
Rekomendacje Anime-Planet
Rekomendacje Anime-Planet do TSB
Reklamy

0 Responses to “1 w 2 – recenzja anime „Black Lagoon” i „The Second Barrage””  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Kategorie

Archiwa

Reklamy

%d blogerów lubi to: