Człowiek ze stali – prognoza mangi „Fullmetal Alchemist”

Choć może wydawać się to dziwne, zważywszy, jak bardzo lubię zarówno anime jak i czytanie książek, mangi czytuję w stosunkowo niewielkich ilościach. Prawdopodobnie powodem jest to, że nie lubię wyczekiwania na kolejne odcinki, nie mówiąc już o fabułach ciągnących się w nieskończoność. Zdarzają się jednak wyjątki, zwłaszcza, gdy zainteresuje mnie jakiś nowo rozpoczęty projekt. Tak było z FMA, które co miesiąc przyjemnie mnie zaskakuje nowym rozdziałem (bo nigdy nie pamiętam, kiedy właściwie wychodzi miesięcznik Sqenixu) a od czasu do czasu nowym tomem wydanym przez JPF (bo nigdy nie wiadomo ile się spóźnią).

鋼の錬金術師 Fullmetal Alchemist
(Hagane no Renkinjutsushi) (Stalowy Alchemik)
Autor: Hiromu Arakawa
Obecnie rozdziałów: 86
Polski wydawca: JPF
Tomów wydanych: 11

Tytułowym stalowym alchemikiem jest Edward, starszy z braci Elric. Choć poznajemy ich jako nastolatków, ich historia rozpoczyna się parę lat wcześniej, gdy postanowili złamać największe tabu alchemii – dokonać transmutacji człowieka i przywrócić do życia własną matkę. Na własnej skórze przekonali się, jaki jest powód istnienia owego tabu – nie dość, że ich eksperyment zakończył się spektakularnym fiaskiem, to jeszcze Edward stracił nogę, a jego młodszy brat Alphonse całe ciało. Edowi udało się wprawdzie uratować duszę brata, kosztowało go to jednak utratę ręki. Gdy ich poznajemy, Al „nawiedza” pustą zbroję, w której brat umieścił jego duszę, a Ed posiada wysoce zaawansowane technicznie protezy i jest zdeterminowany odzyskać ich ciała.

Opowieść, która zaczyna się w oparciu o dość prosty motyw jakim są poszukiwania legendarnego kamienia filozoficznego i zapowiada się z początku jako typowa opowieść drogi, po pewnym czasie nabiera nie tylko prędkości, ale i rozmiarów. Wraz z pojawieniem się homunkulusów – sztucznie stworzonych ludzi, jeżeli można ich nazywać ludźmi – zaczyna rozwijać się przed nami skomplikowana intryga, a kolejne odpowiedzi jakich autor stopniowo udziela czytelnikowi są przysłaniane przez coraz to nowe pytania. Co więcej, wszystkie wydarzenia, nawet te, które początkowo wydają się przypadkowe bądź mało istotne, nie tylko zawsze mają swoje uzasadnienie w historii, ale mają też ciągły wpływ na kształtowanie się opowieści.

Fullmetal Alchemist zachowuje też świetną równowagę pomiędzy scenami komicznymi i tragicznymi. Jest tu wiele scen bardzo mrocznych, ludzie bywają ranni, umierają, a niekiedy dzieją się z nimi jeszcze gorsze rzeczy… Poniekąd FMA można traktować jako rozważania na temat etyczności badań i eksperymentów naukowych, choć oczywiście dzięki alchemii dochodzi tu do przypadków dość skrajnych. Nie brakuje też scen zwyczajnie smutnych, kiedy odchodzi postać, którą zdążyliśmy polubić i nie ginie bynajmniej śmiercią bohaterską. Z drugiej strony jednak w mandze tej nie brakuje poczucia humoru, zarówno w postaci prostego slapsticku, jak i wielu żartów bazujących na charakterze postaci – jak uganianie się za spódniczkami pułkownika Mustanga, prężenie muskułów majora Armstronga, czy kompleks Eda na punkcie jego wzrostu.

FMA w encyklopedii ANN
Reklamy

4 Responses to “Człowiek ze stali – prognoza mangi „Fullmetal Alchemist””


 1. 1 Forcer 07.09.08 o 09:33

  Niech FORCE be with you 🙂

 2. 2 Delf 07.09.08 o 11:50

  „Peace is a lie, there is only passion.
  Through passion, I gain strength.
  Through strength, I gain power.
  Through power, I gain victory.
  Through victory, my chains are broken.
  The Force shall free me.”

 3. 3 Pawlit 17.09.08 o 10:28

  „There is no emotion, there is peace.
  There is no ignorance, there is knowledge.
  There is no passion, there is serenity.
  There is no chaos, there is harmony.
  There is no death, there is the Force.”

 4. 4 Delf 17.09.08 o 20:23

  Welcome to my humble blog, JEDI WEAKLING! 😛


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Kategorie

Archiwa

Reklamy

%d blogerów lubi to: