Poniżej pasa – Glosariusz (ecchi, hentai, fan service)

W dzisiejszym wpisie do glosariusza przyjdzie mi stąpać po wyjątkowo grząskim gruncie. Raz, że tematyka nieco drażliwa w naszym społeczeństwie… delikatnie mówiąc. Dwa, że o granice między ecchi a hentai stoczyło się chyba nawet więcej wojen fanowskich niż o granice między shōnen a seinen, a jak jeszcze dodamy do tego fan service – strach się bać. Używając tych terminów zawsze należy zachować ostrożność, bo ktoś może je „nieco” inaczej rozumieć i draka gotowa.

ecchi – (jap) dosł. – „nieprzyzwoity”, „lubieżny”, „seksowny”
Mangi i anime (lub ich elementy) zawierające silne podteksty seksualne, jednak nieprzedstawiające samego stosunku płciowego.

hentai – (jap) dosł. – „zboczenie”, „zboczeniec”
Mangi i anime (lub, rzadziej, ich elementy) przedstawiające stosunki płciowe.

Jak widać, tym razem fandom osiągnął celność aż 50%. Wprawdzie z hentai się trochę rozminęli, ale ecchi jest używane w zasadzie w taki sam sposób jak w Japonii. No, zwykle jest używane. Niektórzy bowiem stawiają znak równości między ecchi a hentai. Mam nadzieję, że powyższe definicje, mimo starań o elegancję i unikanie słów prostych, acz dosadnych, jasno dają do zrozumienia w jaki sposób wytyczam granicę.

Warto też zwrócić uwagę, że te pokrewne poniekąd pojęcia są najczęściej używane w nieco innym kontekście. Ecchi zwykle dotyczy konkretnych scen i elementów (charakterystycznych dla shōnen-ów), rzadziej całości produkcji, choć istnieją oczywiście mangi i anime, będące ecchi od początku do końca. Z kolei hentai to niemal zawsze określenie całej produkcji, czy wręcz gatunku. I znowu: w niektórych seinen pojawiają się sceny, które można określić jako hentai, co oczywiście całości „hentajem” czynić nie musi.

fan service (fanservice, service) – (ang) dosł. – „obsługa fanów”
Elementy mang i anime (najczęściej ecchi) zbędne z punktu widzenia fabuły, dodane ku uciesze fanów.

Powiedzmy to sobie szczerze: nie cierpię fan service’u. Dokładniej: nie cierpię większości przypadków fan service’u. I powodem nie jest bynajmniej niechęć do elementów ecchi jako takich. Problemem jest owa „zbędność z punktu widzenia fabuły”. Wbrew pozorom, do fabuły nie można sobie czegoś tak po prostu dołożyć. Jeżeli pojawia się coś zbędnego, to bardziej wrażliwych na dobrą konstrukcję fabuły odbiorców (w tym mnie) będzie to potwornie kłuło w oczy. I – delikatnie ujmując – denerwowało.

Zawsze jestem pełen podziwu dla twórców, którzy umieszczają elementy ecchi (i inne elementy „fan service’owe”) bez uciekania się do fan service’u. Innymi słowy – umieszczają te elementy w fabule, zamiast dokładać je „na doczepkę”. Oczywiście dużo zależy od natury produkcji – w zwariowanych komediach z definicji powinny dziać się rzeczy zwariowane, więc ciężko mówić o fan service’ie. Podobnie jak nie mówi się o elementach ecchi w hentai, z dość oczywistych przyczyn…

Reklamy

4 Responses to “Poniżej pasa – Glosariusz (ecchi, hentai, fan service)”


 1. 1 Meee 25.09.08 o 19:15

  Planujesz może „odcinek” o koligacjach rodzinnych? Może na blogu się nie pojawią, ale w tłumaczeniach dość często są w oryginale

 2. 2 Delf 25.09.08 o 19:51

  Co konkretnie masz na myśli, bo nie bardzo zrozumiałem?
  Inna sprawa, że planuję zamieszczać dodatkowe wyjaśnienia, takie jak zwroty grzecznościowe, o których już rozmawialiśmy. Na razie skłaniam się, żeby ich nie wsadzać do glosariusza, ale jeszcze się zastanawiam.

 3. 3 Meee 25.09.08 o 19:56

  No te wszystkie onii-chan, nee-san, jii-chan, etc.

 4. 4 Delf 25.09.08 o 19:59

  Hm. Z mojego doświadczenia wynika, że z reguły *są* tłumaczone. Powinny być.
  Ale to nie zmienia faktu, że można by o tym (kiedyś) napisać. Na nadmiar tematów nie narzekam na pewno. 😉


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
Kategorie

Archiwa

Reklamy

%d blogerów lubi to: