Wyższa szkoła życia? – recenzja anime „Full Metal Panic?: Fumoffu”

Jednym z najgorszych problemów, jakie stają przed twórcami anime, jest cenzura. Jeśli komuś wydaje się, że „takie rzeczy to tylko w Ameryce”, to bardzo, bardzo się myli. Prawdą jest, że Amerykanie mają znacznie więcej restrykcji na temat tego, co można pokazać w telewizji, a co nie, ale w Japonii również zdarza się, i to boleśnie często, że autorzy muszą dokonywać samocenzury, gdyż grozi im wycinanie scen, czy nawet, jak miało to miejsce w przypadku Fumoffu, całkiem sporych fragmentów odcinków. Dokładniej rzecz biorąc, połowy pierwszego i połowy drugiego odcinka (w efekcie zmniejszając całkowitą liczbę odcinków o jeden). Na szczęście zawsze zostają jeszcze wydania DVD, które nie mają takich problemów.

フルメタル・パニック?
ふもっふ
Full Metal Panic?:
Fumoffu
Produkcja: Kyoto Animation
Reżyseria: Yasuhiro Takemoto
Liczba odcinków: 12

Sierżant Sosuke Sagara jest urodzonym żołnierzem. Dosłownie. Wychował się na polu walki, a mając około siedemnastu lat jest już doświadczonym weteranem. Zajmująca się głównie zwalczaniem terrorystów grupa najemników „Mitril”, do której należy, przydziela go do ochrony japońskiej licealistki, podejrzewanej – poniekąd słusznie zresztą – o posiadanie pewnych specyficznych mocy parapsychicznych. Dla dobra misji sierżant Sagara będzie musiał podjąć się czegoś, z czym nigdy dotąd się nie zetknął. Będzie musiał pójść do szkoły…

Jak widać na załączonym obrazku, czy raczej w załączonym cytacie, ekspozycja jest taka sama jak w Full Metal Panic! Wychodząc z tego samego punktu, twórcy Fumoffu skierowali się jednak w nieco innym kierunku. Ucząc się na błędach poprzedników, zrezygnowali całkowicie z przynudnej historii i zrobili ze swojego anime niezobowiązującą komedię. Jeżeli ktoś bacznie przyglądał się moim poprzednim recenzjom, mógł już się zorientować, że goście z Kyoto Animation są ekspertami w tej dziedzinie.

Efektem ubocznym wycięcia osi fabularnej było pozbawienie Fumoffu olbrzymich robotów. Nie uważam, by było czego żałować, zwłaszcza, że na niedobór wszelkiej maści broni nie można tu narzekać. Utrzymując lekki ton, twórcy mogli sobie pozwolić na znaczną przesadę w zastosowaniu konwencjonalnej broni palnej. Sosuke będzie więc używał wszelkiej maści karabinów, strzelb, pistoletów, a do tego oczywiście także noży, granatów, czy wojskowego kamuflażu. Oczywiście sięgając po nie z najbardziej błahych przyczyn i w efekcie w najmniej odpowiednich sytuacjach.

W ramach unowocześniania uzupełniona została również obsada. Do znanych z FMP! uczniów dołączył między innymi ekspert sztuk walki, mający poważne problemy ze wzrokiem. Nad całością z kolei czuwa opiekun samorządu uczniowskiego, który, ku wściekłości Kaname, zdaje się popierać najbardziej nawet ekstremalne metody Sosuke. Żałuję trochę, że znacznie mniej do powiedzenia mają tym razem sierżant Weber i starsza sierżant Mao, jednak na szczęście oni też dostali swoje pięć minut.

Podsumowując: z FMP! wycięto to, co było słabe, natomiast to co było dobre doszlifowano, wypolerowano i wyeksponowano. W efekcie mamy komedię pomyłek, z domieszką absurdu, sporą – choć nie przesadną – ilością slapsticku, oraz lekką nutką romantyzmu. Dodajmy do tego, że o ile FMP! delikatnie trącała popularne wątki japońskich komedii, to FMP?:F czerpie z nich pełnymi garściami. I tak sierżant Sosuke będzie musiał wesprzeć Yakuzę, wytrenować drużynę piłkarską, odwiedzić nawiedzony dom, spędzić dzień na plaży… Oczywiście do wszystkiego podchodząc z delikatnością celnie rzuconego granatu.

Full Metal Panic?: Fumoffu w encyklopedii ANN
Full Metal Panic?: Fumoffu na AniDB
Opening na YouTube
Ending na YouTube
Rekomendacje Anime-Planet
Reklamy

0 Responses to “Wyższa szkoła życia? – recenzja anime „Full Metal Panic?: Fumoffu””  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Kategorie

Archiwa

Reklamy

%d blogerów lubi to: