Harem^(-1) – recenzja anime „Ouran High School Host Club”

Chociaż rzadko wypowiadam się na temat kreski i animacji anime, przywiązuję do nich pewną wagę. Działa to głównie na zasadzie skrajności. Są anime, które już mi wielokrotnie polecano, ale na razie ich oprawa graficzna mnie skutecznie odstręcza. Są też anime, które poznaję, bo spodobał mi się fragment animacji pojawiający się w jakimś wideoklipie, tudzież grafika na którą gdzieś się natknąłem. Do tej kategorii zalicza się właśnie Ouran, którego oprawa wizualna na tyle przypadła mi do gustu, że przemogłem uprzedzenia gatunkowe (komedia romantyczna, pfe!) i obejrzałem.

桜蘭高校ホスト部 Ouran High School Host Club
(ōran kōkō HOSUTO KURABU) (Host Club szkoły średniej Ouran)
Produkcja: BONES
Odcinków: 26
Polski wydawca: Anime Virtual
Wydano w Polsce: 2 x 2DVD (łącznie 18 odcinków)

Szkoła średnia Ouran jest częścią niezwykle elitarnego zespołu prywatnych szkół, w którym naukę pobierają wyłącznie najlepiej urodzeni i najbogatsi. Przynajmniej do momentu, kiedy do szkoły zostaje przyjęta (dzięki stypendium za wyniki w nauce) Haruhi Fujiyoka. Szukając spokojnego miejsca do nauki, otwiera drzwi nieczynnej sali muzycznej, a za nimi znajduje… Host Club.* Ze względu na swój ubiór oraz ogólny wygląd zostaje wzięta za chłopaka, a w powstałej w związku z tym konfuzji strąca na ziemię wazę o wartości ośmiu milionów jenów (ok. 175’000 złotych). W ramach spłacania długu zostaje wciągnięta do klubu i, nim kwestia jej płci zostaje ostatecznie wyjaśniona, awansuje na pełnoprawnego członka.

*Host Club to dosłownie „Klub gospodarzy”. Ponieważ „Klub hostów” brzmi równie głupio, zostaję przy angielskiej nazwie.

Witamy w Host Club! Płatki róż i refleksy świetlne wliczone w cenę.

Chłopaki z Host Clubu w pełnym składzie. Płatki róż i refleksy światła gratis.

To co z pozoru może się wydawać klasyczną komedią pomyłek – dziewczyna przebrana za chłopaka jako członek klubu, który zajmuje się dotrzymywaniem towarzystwa dziewczynom – wraz z rozwojem akcji zmienia się w komedię na wielu poziomach. Oprócz istniejącego od początku konfliktu społecznego na linii „lud prosty” – „nadęci bogacze”, większość poczucia humoru wiąże się z różnorodnymi charakterami bohaterów, gdyż każdy z hostów jest wielce oryginalną osobowością. Może z wyjątkiem bliźniaków Hitachiin, którzy osobowość mają poniekąd wspólną.

Najmocniejszą stroną Ouran są właśnie postaci. Z jednej strony, każdy bohater jest tak charakterystyczny, że można mu łatwo przyczepić plakietkę (co zresztą prezes klubu, Tamaki, robi w pierwszym odcinku). Z drugiej, każdy bohater jest głębszy niż się na początku wydaje. Okazuje się, że „nadęci bogacze” też miewają poważne problemy w swoim życiu, może nawet częściej niż „lud prosty”. Wokół każdej postaci toczy się akcja dwóch-trzech odcinków (po jednym w przypadku dalszoplanowych), która przedstawia nam jak kształtował się ich obecny charakter, oraz jacy są teraz, poza grą pozorów.

OHSHC jest komedią romantyczną, ale na szczęście nienachalną. W powietrzu wisi wprawdzie jakiś związek między główną bohaterką, a niektórymi klubowiczami, ale wisi sobie tam spokojnie (i powiewa) przez większość anime, objawiając się jedynie od czasu do czasu. Czasami również członkowie klubu interweniują by pomóc tej czy innej zakochanej parze, ale twórcy zadbali, by sceny mniej lub bardziej wzruszające, nie zrobiły z Ouran wyciskacza łez. Sytuacja ta zmienia się nieco w poważniejszych, finalnych odcinkach, jest to jednak całkowicie uzasadnione i do tego świetnie wykonane.

Nekozawa-senpai ma kota na punkcie okultyzmu. Kot nazywa się Belzenef.

Nekozawa-senpai ma kota na punkcie okultyzmu. Kot nazywa się Belzenef.

Z polskiego wydania Ouran widziałem na razie zaledwie cztery odcinki. Kiedy obejrzę całość, skrobnę osobną recenzję polonizacji. Jak na razie jednak odnoszę wrażenie, że tłumacz nauczył się na błędach z Black Lagoon (albo kto inny tłumaczy, szczerze mówiąc nie sprawdzałem). Nie ma już tak oczywistych błędów, a na drobne potknięcia można przymknąć oko. Ponadto kilka kwestii trudnych zostało rozwiązanych nad wyraz zgrabnie – w tym kwestia (nie) tłumaczenie tytułu i nazwy klubu – za co należą się brawa. Niestety, ceny Anime Virtual nadal nie są zachęcające, zwłaszcza, że OHSHC jest wydawany metodą dwóch płyt na wolumin.

Ouran HSHC w encyklopedii ANN
Ouran HSHC na AniDB
Opening na YouTube
Ending na YouTube
Rekomendacje Anime-Planet
Reklamy

0 Responses to “Harem^(-1) – recenzja anime „Ouran High School Host Club””  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Kategorie

Archiwa

Reklamy

%d blogerów lubi to: