Sposób na Nozomu – recenzja anime „[Zoku] Sayonara zetsubō sensei”

[Zoku] Sayonara zetsubou sensei

Efekt serii:

Nozomu Itoshiki jest obiecującym biznesmenem, zajmującym się handlem… Zaraz, nie miało być przypadkiem o nauczycielu? Cóż, autorzy najwyraźniej lubią bawić się z widzami, bo pierwszy „pododcinek” (2-3 przypadają na jeden odcinek wyemitowany) ma na celu zmylenie przeciwnika i osłabienie jego czujności. Na szczęście drugi znacznie ułatwia sprawę nowym odbiorcom, gdyż w zabawny i nienachalny sposób prezentuje kolejne uczennice klasy 2-H. Potem każdy mniej więcej wie na czym stoi, choć szybko się zorientuje, że to w istocie cienka i śliska tafla lodu…

Nozomu Itoshiki, profesjonalny biznesmen.

Nozomu Itoshiki, profesjonalny biznesmen.

W Zoku Sayonara… pojawia się praktycznie cała stara gwardia, a także sporo nowych postaci. Fani rodziny Itoshiki mogą poczuć się nieco zawiedzeni, gdyż na ten aspekt położono stosunkowo niewielki nacisk, choć pojawia się po raz pierwszy starszy brat Nozomu, a także pewien „stary kumpel”. Za to nieco więcej światła pada na dwie dziewczyny, które pojawiły się na samym końcu Sayonara… i na chłopaka, który podczas prób do niskokulturowego festynu opowiadał bajkę. Pojawią się też dotąd nieznani uczniowie 2-H.

Nozomu Itoshiki, genialny detektyw.

Nozomu Itoshiki, genialny detektyw.

Zoku Sayonara… nadal stanowi mieszankę satyry społecznej z szaloną komedią, przy czym – jak na sequel przystało – jest „bardziej”. Przekręt o którym wspominałem na początku recenzji blednie w porównaniu z pozostałymi niespodziewajkami, jakie na nas czekają. Nie będę tu wymieniał żadnych konkretów, żeby owych niespodzianek nie popsuć, wspomnę jedynie, że autorzy sporo eksperymentują z odwracaniem uwagi oglądającego. I nie mówię tylko o znanych z poprzedniej części tekstach w tle. Tutaj momentami naprawdę trzeba mieć sporą podzielność uwagi, żeby nie stracić wątku.

I kiedy myśleliście, że nic was nie zaskoczy... Nozomu Itoshiki, Władca Ciemności!

I kiedy myśleliście, że nic was nie zaskoczy... Nozomu Itoshiki, Władca Ciemności!

Na koniec wartałoby nawiązać do openingów i endingów, które w Sayonara… były świetne. W Zoku Sayonara… są… Nie powiem, że zdecydowanie lepsze, bo ciężko przebić Hito toshite…, czy znaleźć coś podobnego do Zessei Bijin, ale stoją na tym samym wysokim poziomie. W openingu znów usłyszymy niezawodnego Kenjiego Otsuki, tym razem z piosenką Kūsō RUNBA („rumba fantazji”) (animacja jest tym razem mniej bulwersująca, za to nie polecam oglądać jej przy jedzeniu). Szczególnie przypadł mi do gustu drugi ending – hipnotyzująca MARIONETTO („marionetka”) w wykonaniu ROLLY. Na początku wydawał mi się mało ciekawy, ale to jedna z tych piosenek, które wciągają tym bardziej, im dłużej się ich słucha. Zwłaszcza w pełnej wersji.

Tytuł japoński:
.
[俗・]さよなら絶望先生
([zoku]sayonara zetsubō sensei)
Tłumaczenie angielskie: [Vulgarism] So Long, Mr Despair
Tłumaczenie polskie: [Wulgaryzm] Żegnaj, profesorze Rozpacz
Animacja: Shaft
Reżyseria: Akiyuki Shinbo
Liczba odcinków: 13
ANN AniDB Opening 1 Ending 2 Anime-Planet TV Tropes
Reklamy

1 Response to “Sposób na Nozomu – recenzja anime „[Zoku] Sayonara zetsubō sensei””


  1. 1 Delf 04.07.09 o 20:50

    Komentarz przeniesiony znad recenzji:
    „Tu powinno się znajdować przydługie ostrzeżenie na temat szkodliwej zawartości tego anime, jednak ponieważ pisałem już o tym przed recenzją pierwszej serii, wszyscy nowi czytelnicy powinni skierować się właśnie tam. Poniższy tekst został napisany przede wszystkim z myślą o osobach, które już pierwszą serię widziały, postara się jednak unikać spojlerów i nie przesadzać z bezpośrednim nawiązywaniem do poprzednich odcinków, tak, by przypadkowy przechodzień nie poczuł się całkowicie zagubiony.”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
Kategorie

Archiwa

Reklamy

%d blogerów lubi to: