O jeden czołg za daleko – recenzja anime „Pumpkin Scissors”

Pumpkin ScissorsZgodnie z prawami przyczynowości narracyjnej, oceniwszy ostatnie anime jako „za krótkie”, musiałem oczywiście trafić zaraz potem na anime „za długie”. Pumpkin Scissors nie jest wprawdzie przykładem podręcznikowym, gdyż w zasadzie chętnie zobaczyłbym jego kontynuację. Problemem jest raczej swoisty opóźniony zapłon, który sprawia, że można się z łatwością zniechęcić do oglądania zanim akcja zacznie nabierać tempa.

パンプキン・シザーズ Pumpkin Scissors
Produkcja: AIC, GONZO
Reżyseria: Katsuhito Akiyama
Liczba odcinków: 24

Długotrwała wojna Imperium z Republiką zakończyła się niespodziewanym zawieszeniem broni. Konflikt pozostawił kraj w ruinie, rzesze ludzi nie posiada pracy, szerzy się głód i nędza. Rząd, chcąc mieć pretekst na dalsze pompowanie środków państwowych w armię, tworzy Sekcję Trzecią – oddział, którego zadaniem jest „odnowa powojenna”. Choć większość żołnierzy uważa oddział „Pumpkin Scissors” („Nożyce do dyni”) za zwykłą farsę, jego członkowie bardzo poważnie traktują swoje zadanie niesienia pomocy cywilom i walki z korupcją. W trzy lata po wojnie, do „Pumpkin Scissors” trafia weteran wojenny Randel Oland, zafascynowany koncepcją „odnowy powojennej”. Kapral Oland nie jest jednak zwykłym żołnierzem – należał do oficjalnie nieistniejącej jednostki 901 ATT o której członkach krążą mity wśród czołgistów.

Kapral Oland nie wydaje się być typowym kandydatem na głównego bohatera. Jest właściwie sztandarowym przykładem sympatycznego, niegrzeszącego nadmiarem inteligencji olbrzyma o wielkim sercu. Jednak to, co czyni go szczególnie interesującym, to jego przeszłość. 901 Anti Tank Trooper („Piechota przeciwpancerna”) była eksperymentalną próbą stworzenia żołnierzy będących w stanie walczyć z czołgami, będącymi w tej epoce zbliżonej do naszego dwudziestolecia międzywojennego bronią ostateczną. Znani jako Gespenster Jäger, oświetlający sobie drogę błękitną latarnią żołnierze walczący w transie, całkowicie ignorując swoje życie i zdrowie, będący w stanie dostać się na czołg, i wykorzystując potężny, 13 mm pistolet oraz słabo opancerzone punkty jak drzwi czy wizjery, wyeliminować jego załogę.

Szeryf wrócił do miasta.

Upiorny Łowca po raz kolejny udowadnia, że długość lufy nie jest najważniejsza.

Pumpkin Scissors charakteryzuje specyficzny klimat. Świat na krawędzi rozpaczy, w którym ludzie starają się wrócić do normalnego życia. Mała grupka osób, która usiłuje uczynić go choć odrobinę lepszym. A w tle nieustanne machinacje armii, samowola szlachciców i do tego ślady spisku na szeroką skalę. Można tu znaleźć zrówno niesamowite sceny walk, jak i rozmaite poważne refleksje, nie tylko na temat wojny. Niestety, twórcy nie umieli wszystkiego dobrze zrównoważyć i w efekcie na początku serii mamy całą masę niepowiązanych wątków, w których nie dzieje się nic ciekawego, a filozofia wydaje się być eksponowana nieco na siłę. Na szczęście w końcu ktoś poszedł po rozum do głowy i skoncentrował się na historii i związanej z nią akcji, a wtedy nawet przemyślenia zaczęły wynurzać się w sposób naturalny.

Tym, których zaciekawiło Pumpkin Scissors radzę ograniczyć się do obejrzenia odcinków 1,2,4,7 i od 11 w górę (z możliwym wyjątkiem 13 i 18, które uznałem za dobre, choć nie wnoszą wiele do fabuły). Wtedy jest to rzeczywiście anime godne polecenia, przedstawiające ciekawą mieszankę dramatu wojennego i kina akcji. W pozostałych odcinkach pojawia się wprawdzie kilka szczegółów, jednak nie uważam by było warto zanudzać się dla nich na śmierć. Nie sposób zauważyć, że odrzuciłem jedną czwartą serii. Choć z żalem, muszę jednak przez to obniżyć ostateczną ocenę.

Nawet Sekcja Trzecia wygląda na znudzoną...

Nawet Sekcja Trzecia wygląda na znudzoną.

Pumpkin Scissors w encyklopedii ANN
Pumpkin Scissors na AniDB
Opening na YouTube
Ending na YouTube
Rekomendacje Anime-Planet
Reklamy

0 Responses to “O jeden czołg za daleko – recenzja anime „Pumpkin Scissors””  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
Kategorie

Archiwa

Reklamy

%d blogerów lubi to: