Kapitan Meta i Troparianie

A teraz coś z zupełnie innej beczki.

W ramach wprowadzenia większego zróżnicowania, postanowiłem rozpocząć cykl wpisów dotyczących tak zwanej warstwy „meta” mangi i anime (i nie tylko, gdyż większość zjawisk zachodzi w różnych mediach). Ponieważ cykl ten ma być w pewnym sensie uzupełnieniem Glosariusza (który swoją drogą również mam zamiar dokończyć), będę tu omawiał rzeczy, które wielu osobom mogą wydawać się oczywiste, lub przynajmniej bardzo dobrze znane. Niemniej jednak mam nadzieję, że każdy znajdzie coś interesującego, a jeśli faktycznie zna temat lepiej ode mnie – podzieli się swoimi przemyśleniami, gdyż podobnie jak miało to miejsce w przypadku uzupełniania Glosariusza, pseudo-słownikowe definicje będę uzupełniał o własne przemyślenia i opinie na temat.

Skoro mamy zaczynać od podstaw, na początku wyjaśnię co rozumiem przez określenie „meta”, dla tych wszystkich, którzy odważnie zdecydowali się przeczytać niniejszy wpis nie mając pojęcia, o czym ma traktować z założenia. Słowo to pochodzi od greckiego przedrostka „meta-” oznaczającego „ponad, poza”, w języku polskim występującym choćby w słowie „metafizyka” (dosłownie „coś co jest ponad fizyką”. Wolno stojące „meta” stało się pewnym słowem-kluczem sygnalizującym, że omawia się coś abstrakcyjnego wykraczające „poza” normalnie pojmowany temat. Najprostszym przykładem może być przyporządkowanie konkretnego anime do jakiejś, nawet najprostszej kategorii – na przykład określenia, że jest to komedia. Określając coś jako komedię odwołujemy się do znajomości przez czytelnika innych komedii i wychodzimy w ten sposób „poza” omawiane dzieło, patrzymy na nie niejako „z zewnątrz”. Oczywiście kłótnia na temat czy coś jest komedią czy nie i dlaczego tak a nie inaczej również jest meta.

Skoro już omówiłem pokrótce o czym będę pisał, pora przedstawić pomoc naukową i przy okazji wyjaśnić drugą połowę konfudującego tytułu.
TVTropes.org

„Wiki zawierająca techniki literackie.”
tvtropes.org Main Page (Laconic)*

Misją i wizją tvtropes.org jest katalogowanie „trop„, czyli technik literackich – przy czym określenie „literackich” może być równie mylące jak „tv” w tytule – wiki zaczynała od telewizji, teraz jednak obejmuje wszelkie możliwe i niemożliwe media, w tym telewizję, kino, teatr, ksiązki, gry komputerowe, komiksy (zwykłe i internetowe), gry planszowe i RPG, a nawet „zjawiska internetowe”. Wśród największych zalet serwisu jest ogromna ilość przeróżnych przykładów, ciągły rozwój, charakterystyczny dla każdej wiki system powiązań między artykułami, oraz swobodny język, który dobrze się czyta. Jedyną w zasadzie wadą – poza koniecznością znajomości angielskiego – jest oczywiście gwarancja zrujnowania życia. Aby uchronić moich niewinnych czytelników przed tym strasznym losem (a z pewnością nie dlatego, żeby odetchnąć od innego rodzaju tekstów), nie będę przesadzał z linkowaniem do tego serwisu. W końcu nie jestem idiotą.

*Wszystkie cytaty z tvtropes.org zamieszczane będą w moim przekładzie, dla wygody czytelnika oraz aby znający angielski mogli się ze mnie pośmiać.

Reklamy

1 Response to “Kapitan Meta i Troparianie”


  1. 1 Delf 20.08.09 o 22:27

    Jeżeli ktoś chce, żebym poruszył jakiś konkretny temat, to jestem otwarty na propozycje.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
Kategorie

Archiwa

Reklamy

%d blogerów lubi to: