Cienki czerwony makaron – prognoza anime „Hetalia: Axis Powers”

Axis Powers Hetalia

II Wojna Światowa. Naprzeciw siebie stają Państwa Osi: Niemcy, Włochy i Japonia; oraz Alianci: USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny. Oraz dziesiątki innych krajów, jak sugeruje słowo „światowa”. Wszyscy znamy tę historię w mniejszym lub większym stopniu i ze względu na jej rozmach, wszyscy myślimy o niej podobnie – w skali państw. Owszem z reguły znamy jednego charakterystycznego polityka reprezentującego każde z nich, ale tak naprawdę koncentrujemy się na krajach. Myślimy o nich, jakby były kłócącymi się i walczącymi ze sobą ludźmi. A gdyby… naprawdę były ludźmi. Hetalia opiera się na takim właśnie prostym schemacie. Bohaterami są państwa, które są ludźmi. Albo ludzie, którzy są państwami, jak wolicie. Aha, i jest to komedia. Z pięciominutowymi odcinkami. Dystrybuowana poprzez streaming.

Hetalia prev 01

Włochy robi to, co Włochy robi najlepiej.

Jak stworzyć postacie będące awatarmi państw? Najprościej oczywiście zrobić z nich chodzące stereotypy. Tym sposobem każdy nowy bohater który pojawia się na ekranie jest od początku dobrze znany. Dodatkowo mamy bardzo wyraziste osobowości pełne przeróżnych skaz charakteru, które są doskonałym źródłem komedii. Oczywiście takie zagranie sprawiło, że na autorów posypały się tony oskarżeń o nacjonalizm czy rasizm. Nie jest to na szczęście prawdą, a to ze względu na dwie rzeczy. Po pierwsze, twórcy jadą po stereotypach równo, nikogo nie nobilitując ani nie demonizując – Japonia jest obśmiewana równie mocno jak, dajmy na to, USA. Jeżeli któryś kraj wydaje się być pozbawiony wad, to najprawdopodobniej miał do tej pory za mało czasu antenowego, żeby je wykazać. Po drugie – i najważniejsze – stereotypy zostały przedstawione z sympatią. Nawet budzącego ciarki Rosji nie sposób nie lubić. Dlatego też wszelkie obrażanie się jest ewidentnym przejawem braku poczucia humoru i zdystansowania.

Hetalia prev 02

Technologia Japonii zastosowana do produkcji U-bootów.

II Wojna Światowa jest tak naprawdę tłem tylko niewielkiej części przygód państw. Pojedyncze sceny ukazują nam różne okresy historyczne w których dochodziło do interakcji między państwami. Na szczególną uwagę zasługuje mini-seria „Chibi Italia” opowiadająca wzruszającą historię o młodym Włochach oraz jego znajomości ze Świętym Imperium Rzymskim (Narodu Niemieckiego). W stylu super deformed oczywiście. Autorzy nie rezygnują również z nieco poważniejszych opowieści – jednak żeby nie zniszczyć tempa serwowane są one w odpowiednich dawkach. Przykładem może być tutaj wątek „Ameryka i Porządki w Składziku”, której dobra połowa jest rozsmarowana na ładnych parę odcinków w formie „zapowiedzi”, dzięki czemu zniwelowano nieco gwałtowne zmiany nastroju.

...

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, żył sobie Włochy...

Nie można mówić o Hetalia i nie wspomnieć o fenomenie „Maru kaite chikyuu” („Narysuj koło – oto Ziemia”). Piosenka ma proste słowa, prostą melodię i wpada w ucho. W efekcie ludzie na całym świecie – dosłownie, gdyż obecność nawet mało znaczących krajów zapewnia serii szerokie grono odbiorców – chcą ją śpiewać. A ponieważ Hetalia budzi w niech uczucia patriotyczne, chcą ją śpiewać w swoim własnym języku. I robią to. W efekcie wpisanie na Youtube tytułu daje wersje niemieckie, norweskie, fińskie, a nawet estońskie. Polską też można oczywiście znaleźć. Ciekawy zabieg pojawił się też w ostatnich odcinkach – twórcy zmienili kilkukrotnie aktora wykonującego ending (oryginalnie seiyuu Włoch), a wraz z nim nieco modyfikując słowa by uwzględnić zainteresowania, ulubione potrawy, czy nawet sposób mówienia.

Rosja przesyła pozdrowienia z Moskwy!

From Russia, with love!

Tytuł japoński: ヘタリア Axis Powers
(HETALIA Axis Powers)
Tłumaczenie na polski: Hetalia: Państwa Osi
Animacja: Studio DEEN
Reżyseria: Bob Shirohata
Prognoza na podstawie: 30 odcinków
ANN AniDB Ending Anime-Planet TV Tropes
Reklamy

4 Responses to “Cienki czerwony makaron – prognoza anime „Hetalia: Axis Powers””


 1. 1 Delf 23.08.09 o 22:26

  *pata-pata-pata*

 2. 4 Raev 24.08.09 o 17:53

  True italian spirit.
  Ta seria mogłaby być lepsza gdyby więcej krajów było przedstawionych jako kobiety.
  Naprawdę, ktoś jeszcze pomyśli, że światowa polityka to jakiś sausage convention…
  Oh.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
Kategorie

Archiwa

Reklamy

%d blogerów lubi to: